Jdi na obsah Jdi na menu
 


FL 04 - druhý únorový 2019

FARNÍ list kraslické farnosti únor – 04

                  REALITA DNEŠKA:     (a já bych dodal: i obžaloba)

Velké domy – malé rodiny; víc titulů – méně zdravého rozumu; pokročilá medicína – bídné zdraví; dotkli jsme se měsíce – neznáme sousedy; vyšší příjmy – méně klidu v duši; vysoké IQ – málo emocí; velké vědomosti – méně moudrosti; mnoho flirtu – žádná skutečná láska; hodně přátel na facebooku – žádný reálný přítel; více alkoholu – méně vody; mnoho lidí – málo lidskosti; drahé hodinky – ale žádný čas pro druhé a pro sebe!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak je to se svátostí pomazání nemocných?

Na tuto otázku mě přivedl požadavek jednoho z věřících naší farnosti. „Potřebuji, abyste mi přinesl pomazání nemocných!“ Nic proti tomu, kněz rád přijde; většinou to probíhá v nemocnici. I do bytu je možné zajít. Vše ale má svá pravidla. Než si je připomeneme, podívejme se na Ježíše, jak tohle řešil: když se nemocný na něj obrátil, zeptal se ho, zdali věří, že mu může pomoci. „Ano, Pane!“ Někdy otázku ani nemusel položit, protože nemocný volal: „Pane, smiluj se“ apod. Tím bylo řečeno vše: touha po uzdravení i víra, že Ježíš je tím správným, který pomůže. Co pak Pán udělal? Řekl: „Jdi, tvá víra tě uzdravila; odpouštějí se ti hříchy!“ Uzdravení těla váže na uzdravení duše. Co by bylo platné uzdravení těla, kdyby se takto uzdravený vrhl zpět do svého hříšného způsobu života? U Ježíše jde v prvé řadě o obrácení nitra, o odvrácení se od hříchu, o obrácení se k pomoci Boží. Vždy, když jsem přišel k nemocnému, který hledal pomoc ve svátostech církve, tak jsem nejprve dotyčného vyzpovídal, udělil rozhřešení, udělil pomazání nemocných a pak podal i sv. přijímání. Nemocný přijal tři svátosti (smíření, pomazání a eucharistii). Předpokladem je tedy čistá duše! To aby svátost byla účinná! Nyní je dobré rozlišit, jak vážný je stav nemocného: v akutním případě voláme Záchrannou službu. Pak je jedno, jaký lékař přijede. Jsme rádi, že dorazí včas! Něco jiného je, když se rozhoduji pro některou operaci. Zde mám možnost volby nemocnice, lékaře. I v oblasti duchovního života je tato možnost: přistoupit ke generální svaté zpovědi, kdy se do hloubi probere celý život, připomenou se i chvíle, ze kterých jsem se již vyznal (obdobně před operací řeknu lékaři vše, co jsem předtím prožil). Ještě jedno nutno říci na sdělení: “Já se přímo zpovídám Ježíši!“. My katolíci a pravoslavní máme tuto svátost smíření. Toto protestanské církve, různá společenství a  sekty nemají. Proto nemají ani svátost pomazání nemocných. Nemají ani eucharistii, jak ji daroval Pán Petrovi a apoštolům v církvi. Tohle vše je přece logické, vždyť jde o duševní, duchovní i tělesné zdraví, které je darem. Když se nám ho nedostává, uděláme přece vše pro to, abychom se uzdravili – bez nějakých osobních podmínek. Důvěřujme Bohu, že to s námi myslí dobře. Tohle je můj vzkaz a povzbuzení k přijetí svátosti nemocných. Váš pater   

A malý dodatek: někdy je prostě oběd, večeře či snídaně tou poslední, kterou jsme ve své rodině prožili. Tak je to i s pomazáním nemocných. Je prostě možné přijmout tuto svátost vícekrát, v nemoci, ve stáří apod. Jeli to vůle Boží, pak dochází k uzdravení, posílení, jako v době Ježíšově. Pak ale musím připustit, že jedno z těchto pomazání je tím posledním. Dávno již neplatí, že jde-li kněz k lůžku nemocného, že už dotyčný umírá. Malý příklad, který zažil můj spolubratr ze Sokolova: dcera, která ho viděla jít od svého rodiče, kterému udělil pomazání nemocných, řekla: „Ale otec ještě neumírá!“ Nato jí kněz odpověděl: „Kdyby tomu tak bylo, byl bych tu už včera!“ Inu, na tuto svátost mohou být různé pohledy…pf                

-------------------------------------------------------------

Kdo by si rád neodnesl malou památku?

V naší farnosti jsme za těch 26 let společné cesty mohli udělat radost nejen sobě, ale i jiným, hlavně rodákům, kteří se stále vrací do rodných míst. Jako poslední se nám dostává krásná pohlednice jindřichovického kostela (interiér i exteriér). Fota, text i tisk (2.000ks)zařídil jako vždy Bořivoj Hořínek z Ostrova za 7.500Kč. V tomto kostele se konají nejen koncerty, ale tradičně i Hubertská mše. Letos bude 19. 10. v 15:00. Letos bychom vás všechny rádi pozvali v 11:00 na svatomartinskou pouť pro celou farnost 09. 11. Snad bude i krátký koncert.  Pohlednici najdete zde

                                                   -----------------------------------------------------------------------------------

2-stav-zari16.jpg

Na přelomu roku 2018-19 připutoval na náš účet další dar ze SRN. Jde konkrétně o pana Erlbecka, rodáka z Krásné Lípy, kterému tak jako nám, leží na srdci oprava kostela sv. Josefa  tamtéž. Psal jsem vám, že na opravu krovu a krytiny (břidlice) je rozpočet na cca 12,7mil.Kč. Na tuto částku bychom NIKDY nedosáhli! Proto se pokoušíme 2x ročně vstoupit do programu PZAD, který hradí 90% nákladů, 10% je pak na majiteli, tzn. na ŘKF Kraslice. Částka, kterou se naše farnost bude podílet je 1,27mil.Kč. Vydání za PD + jiné platby hradila naše farnost a OÚ Šindelová (dotace). Čistý příjem ze SRN je 1,097.731,88Kč. S tím, s pomocí Boží a snad i OÚ Šindelové, se do toho můžeme pustit! Dík patří panu Erlbeckovi a dárcům, OÚ Šindelová, Dr. Rojíkovi a vám, že v modlitbách na tohle nezapomínáte!  pf

kostel-sv.-josefa-kr--13-.jpg

-------------------------------------------------------

Prosba o modlitbu za snoubence, kteří hodlají letos říci své ANO před oltářem.

Je to naší svatou i milou povinností. Víme, že počet rozvodů je stále vysoký. Prosme tedy za Janu a Slavomíra, za Lucii a Tomáše, za Silvii a Michala, Moniku a Roberta. Též na Michala vzpomeňme, připravuje se již skoro rok k přijetí svátosti křtu. S tím jsou spojeny i rozhovory, kterým se říkává poučení. Kéž dobrý Pán otevře srdce těchto žadatelů pro milosti, jsou tak nutné pro život!        

---------------------------------------------------------

Setkání, aktivity:

15.02. – pá – 19:00 fara Kraslice: Ekumena Klingenthal / Kraslice - zveme

24.02. – ne – sbírka na sv. Petrský haléř

 

KONTAKT: ŘKF Kraslice, Kpt. Jaroše 321/2 Kraslice; mobil: 724 204 702

www.farnostkraslice.estranky.cz email: fara.kraslice@seznam.cz

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2020 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 281251
Měsíc: 4722
Den: 194