Farní list srpen 2015 -11

FARNÍ list kraslické farnosti srpen 2015 – 11

mobil: 724 204 702;  www.farnostkraslice.estranky.cz  e-mail: fara.kraslice@seznam.cz

Nejbližší akce :

29.08. a 30.08. obvyklý pořad bohoslužeb; navíc viz dále:

29.08. so – 14:00 HORNÍ NIVY (P. Marie Pomocnice) poutní mše sv.

29.08. so – 17:00 MEZIHORSKÁ (P. Marie Pomocnice) poutní mše sv.

30.08. ne - 11:00 pouť KOSTELNÍ  sv. Jiljí n/č. V ten den Jindřichovice v 17:00!

05. 09. so – 14:00 LOMNICE (poutní mše sv. ke cti sv. Jiljí n/č).

06.09. ne –17:00 pouť JINDŘICHOVICE ke cti Narození P. Marie s posezením

A co říci na tohle?

Ve čtvrtek před přebuzskou poutí svolal Dr. Petr Rojík, který je skrze svou maminku Edeltraud životně spojen s dnes nejmenším městem v ČR, ochotné pomocníky na úklid tamního kostela sv.Bartoloměje. Sešlo se tam 25 ochotných párů rukou. Nejen k úklidu. Překvapivé bylo i štědré pohoštění. Ruce, které se o pouti mají zvednout ke společné modlitbě spolu i s těmi, kteří mezi nás dorazí. Prosby i díky kéž prorazí až do nebe za tamní obyvatele, za rodáky, kteří po tolik let již na pouť přijíždějí! Práce je to sisyfovská, vždyť po několika dnech bude opět na lavicích spadaná 100_1010.jpgomítka ze stropu. O to větší obdiv patří všem, kteří i v minulých letech přijížděli uklízet. Na kůru jsou tamní varhany rozebrané, čeká se na dokončení. Až se tak stane, jistě vás všechny pozveme na koncert! Ať požehnání dostane místní zastupitelstvo v čele s novým mladým panem starostou (krásně opravil bývalou farní budovu ještě dříve, než se stal starostou – jak moudré; nikdo mu nemůže předhazovat, že díky svému postavení zbohatl!). Snad se i ostatní domy stanou krásnějšími! Vždyť žít v tak nádherné přírodě, i když někdy drsné, je štěstím. Kéž se i nám krok za krokem podaří něco s naším kostelem provést! Soused kostela pan Pavel vykácel stromy a pomůže tak kostel vysušit. My zas letos odvezeme betonové žlabovky z interiéru kostela. Použijeme je u rotavského kostela ke svedení povrchové vody. Finanční částka za ně připadne přebuzské svatyni na opravu rozpadlého schodiště u hlavního vchodu.              pf

OPRAVY.

Krasličtí se radují z nádherně opravených všech 3 schodišť kostela BT.  Byly požehnány Otcem biskupem v den mých narozenin. Celková suma činí: 116.136Kč. V minulém FL jsem děkoval firmě Kornet a dnes totéž patří Min. kultury za přislíbený příspěvek ve výši 96tis.Kč. Když jsem zvonil u firmy Kukal v Tisové, nikdo neotevřel. Volal jsem na mobilní číslo na dveřích uvedené, opět nic. Nenapadlo mne „zakukat“. Nutno dodat, že každoročně obdivuji práci této firmy v Sadech při akcích Horalky. Samozřejmě, že je rozdíl mezi kovovou konstrukcí nad hlavami účinkujících a starobylým schodištěm, ještě k tomu u kostela…. Buďme ale rádi, že schodiště už nedělají ostudu a jsou bezpečná: „Takové schody do nebe…“ Stejnou radost máme všichni ze střechy tohoto kostela. Lešení bude 24.08.15 demontováno od poslední části obrovské plochy střechy. Ta byla letos opravena za příšerného vedra, které prožívali 2-3 muži firmy Hrách. Patří jim OBDIV! Díky Bohu se jim i během tolik čekaného deště také nic nestalo! Celková suma opravy 6.etapy činí: 278.972Kč.

I letos se sejdeme na pouti v Kostelní.

Bude zde k radosti přítomných vystaveno několik předmětů, které se nám po letech vrátily. Zrestaurovaný anděl (křídla jsou trochu poničená, ale to se opraví); druhý do páru byl ukraden. Také 2 ze 14ti zastavení křížové cesty, která nikdy nebyla v kostele sv. Jiljí vystavena pro velikost obrazů. Na zdech byly jen křížky. Také Milostnou sošku Panny Marie znovu uvidíme. Mějme radost i z jiných „návratů“ – i k Bohu!

Něco k zasmání, ale více k zamyšlení.

100_0694a.jpgSnad mi to níže jmenovaný sv. Metoděj odpustí; pointa je hlubší. Údajně našli na Moravě při vykopávkách lidskou kostru; hned některé napadlo: “ To by konečně mohlo jít o sv. Metoděje, vždyť ostatky sv. Cyrila jsou pochovány v Římě v kostele sv. Klimenta.“ Metodějovy zatím nemáme. Poslali kosti do Ameriky, kde je krásně vytřídili, chybějící části doplnili; některé kosti byly ze zlata, jiné ze stříbra, platiny. Do Čech se vrátil velký balík s dopisem: „ Je nám líto, ale ostatky nemohou být žádaného.“ I bylo rozhodnuto, že se obrátí do Ruska. Po delší době se vrátil balík daleko menší, kosti rozlámané, kovové části zmizely. Zato ležel v balíku lístek s tímto sdělením: “ Je to on! Přiznal se!“

I já se přiznám: do poslední chvíle jsem nevěděl, jak s vámi prožít své narozeniny. Vždy je mi přitom trapně. Až na Loretě mi Pán otevřel oči: P. Ferdinand uhradil všem přítomným část pohoštění. A tak jsem „kopíroval“, vyrobil si kartičky pro ty, kteří budou v kostele (ne před ním!) jak ve Sněžné, tak i na Liboci. Byl jsem šťastný, že každému z vás mohu touto pozorností vyjádřit svou vděčnost, že jste to se mnou vydrželi… Všem, kteří pomohli zdárně připravit pohoštění 31.7.2015 patří velikánský dík! Bůh vám to odplať! Byl jsem šťastný, i když jste „neposlušní“: nic jste přece neměli nosit! Ale budiž vám odpuštěno…..   Tak díky - váš P. Peter

Modlitba k Panně Marii

(Velehrad 5.července 1993)

Maria, naše milá Paní,

veliké věci ať skrze tebe

vykoná Pán i v naší době!

Ať zvítězí dobro, pravda a láska.

Ať se skrze tebe znovu vrátí

tvůj Syn a náš Spasitel,

Ježíš Kristus,

mezi nás a my k němu. Amen.

Kdo by i dnes netoužil po velkých věcech božích?

Ale skrze KOHO by je měl Pán více konat,

než skrze svou opomíjenou Matku Marii?

V době, kdy zlo sklízí žně;

kdy lež vítězí na všech frontách;

kdy nenávist ovládá tolik lidí.

Kdo může ukázat, darovat či se přimlouvat než matka!

Kde je Syn, tam je Matka!

Kde je Matka, tam je i její Syn.