Jdi na obsah Jdi na menu
 


Farní list duben 06-20

FARNÍ list kraslické farnosti duben - 06

VELKÁ PRAVDA:  Lidstvo dostalo přesně tu nemoc, jakou potřebovalo. Přestali jsme si vážit zdraví, a proto jsme dostali takovou nemoc, abychom si uvědomili, na čem nejvíc záleží. Přestali jsme si vážit přírody, a proto jsme dostali takovou nemoc, aby nám pobyt v ní byl vzácný. Přestali jsme fungovat v rodině, proto nás tato nemoc zamkla do našich domovů, bychom se mohli znovu naučit fungovat jako rodina. Přestali jsme si vážit starých a nemocných, a proto nám byla dána tato nemoc, abychom si připomněli, jak jsou zranitelní. Přestali jsme si vážit zdravotníků a lékárníků, abychom zjistili, jak jsou nepostradatelní. Přestali jsme mít respekt k učitelům, a proto tato nemoc uzavřela naše školy, aby si rodiče mohli vyzkoušet sami roli učitelů. Mysleli jsme si, že si můžeme všechno koupit, být kdekoliv a s kýmkoli, a proto jsme dostali tento druh nemoci, abychom si uvědomili, že to není samozřejmost. Mamon nám zamotal hlavu, volný čas jsme trávili v nákupních centrech, proto nám je tato nemoc zavřela, abychom pochopili, že si štěstí koupit nemůžeme. Zaměřili jsme velkou pozornost na náš vzhled, porovnávání se navzájem, proto nám tato nemoc zakryla tváře, abychom pochopili, že tam naše krása není. Mysleli jsme si, že jsme vládci této země, proto jsme dostali tuto nemoc, aby nás něco miniaturního, co ani není vidět, mohlo zkrotit, dát nám příručku, trochu pokory. Tato nemoc nám bere hodně, ale zároveň nám dává možnost se toho tolik naučit a pochopit, co je v životě nejdůležitější. Dostali jsme nemoc na míru. Asi jsme ji jako lidstvo opravdu potřebovali…        Má reakce: Nejste zvědaví, KDO nám ji jako varování poslal? Není to třeba odpověď na „upravenou“ verzi textu z Bible, kterou si každý mohl přečíst na původní prvorepublikové prezidentské standartě: Pravda Boží Vítězí?  Místo toho tam dnes od dob komunismu máme: Pravda vítězí. Čí pravda? Když už tam nesmí viset „Pravda boží vítězí“: PTÁM SE: zvítězí pravda o korona-viru? Řekne nám ji někdo? Jak a odkud to vzniklo? Kdy nám o této hrozbě poprvé NĚKDO řekl? A těch otázek by bylo a je více! Kéž by se našel někdo, kdo by nám všem pravdu sdělil – podle dalšího textu z Bible: Pravda vás osvobodí! Od lži, nenávisti – kéž láska a pravda zvítězí!  A co říká mé srdce? Nechci žít ve lži! Řekněte mi, jak na tom jsem! Díky! Mons. pp     Obdobně jak se změnil text na prezidentské standartě, mění se i text doby, ve které žijeme!  Pro nás křesťany odedávna  platí doba adventní,  vánoční, doba postní a pak velikonoční; atd. Současně platí jiné názvy: doba před korona-virem, doba korona-viru, doba po korona-viru. Nikdy bych si byl nepomyslel, že budu vzpomínat na dobu před korona-virem, jako na dobu pohody i se stresem apod. Nikdy bych si nebyl pomyslel, že v době korona-viru budu izolován, sám s obavou nakažení. Bez veřejných mší! To je fakt! Mé přání: kéž doba po korona-viru zachová stav obětavosti, empatie a lásky, soudržnosti, vynalézavosti a díků - to pryč! pf

Je toto jen hříčka slov, nebo program i v době postní a korona-viru?

Oplácet DOBRO zlem je ďábelské.  Oplácet ZLO zlem je pudové.

Oplácet DOBRO dobrem je lidské. Oplácet ZLO DOBREM je božské.

--------------------------------------------------------

Nouze naučila Dalibora (který  byl uvězněn ve věži – po něm nazvané – Daliborka) housti, hrát na housle. Tato doba nás může mnohému naučit! Staňme se vnímavými žáčky!  Nemůžeme ke kadeřníkovi. Ejhle: viděl jsem Honzu S., jak má nádherné kadeřavé vlasy! Nádhera! Jenže stejně jako já, má rád krátké vlasy! Díky korona-viru se ukazují hodnoty, které jsou tak potlačeny, jako by ani nebyly. Kolik žen si myslí, že „vypadají hrozně“! Je to ale pravda? Neprojevuje se krása stavem DUŠE?  Ale nejen to! Tato doba je zkouškou, jak se máme rádi. Jsme po celý den uzavřeni například v panelovém bytě. Nemoc, které se říká „ponorková“. Obyvatelé si mohou jít „na nervy“, protože na to nejsou zvyklí, ani připraveni. Nebo: Někdo je úplně sám ve svém bytě. Bojí se otevřít dveře, aby se nenakazil. Opatrnost je na místě! Zde se otevírá prostor pro obětavou pomoc ze strany dobrovolníků, kteří odměnu získají z rukou Božích. Tito se budou při svém setkání po smrti se Stvořitelem divit, že o jejich činnosti věděla i nebesa. Vím, jaké to je, když se dožijete odměny za službu! (u mne Mons.) PP     Váš pater

     Další reakce na Modlitební mosty ve farnosti! Není to důvod k radosti? 

Děkuji vám, pater, aby bylo vše v pořádku. Zavolejte, odpoledne jezdíme většinou s pejsky ven do lesa, aby se proběhli a my též. Věřím, že to dáme a nejsme na to sami. Já jsem si v pondělí vyšlapala Nejdeckou křížovou cestu. Jaká je to krása! Projít si tu cestu, vnímat každé zastavení (je jich 14) a občas si odpočinout, rozjímat, nikam se nahnat, uvědomit si, že nic není podstatné jako být v Boží přírodě, projít se svou křížovou cestu života. A  dojít na vrchol pod kříž s Kristem. To bychom mohli chtít – a mně to otevřelo oči. S pozdravem, hodně zdraví a sil přeje MM. Ano, po dnešním Modlitebním mostu mě stále více začíná chybět společenství ostatních, svátečnost obřadů a mše svaté. Snad se ve svých modlitbách dočkáme postupné normalizace stavu a radosti. Zdraví JV

Právě v přírodě se nám ukazuje DIV vzkříšení! Po smrti, po konci, začíná nový život! Nový začátek! Ať je tento učebnicový příklad důvodem k naději! Pro přírodu je voda zachování života a existence. Pro člověka je křestní voda (jejíž svěcení o velikonoční vigílií se letos musí díky korona-viru posunout na pozdější dobu), taktéž zdrojem života věčného. Po mrazech se objevují sněženky; po suchu se po dešti objevují zelené lístečky. Květy a pak i plody jsou nadějí budoucnosti. Touto nadějí chceme a musíme žít i my! Jen vás prosím o jediné: nenechte se vyděsit! Kardinál Duka řekl: Nejhorší smrt je z vyděšení! Kdysi jsem si dělal sám ze sebe legraci: Já, P. Fořt, bych mohl založit řád „Děsitelů“. Po této zkušenosti od toho upouštím!

 

KONTAKT: ŘKF Kraslice, Kpt. Jaroše 321/2 Kraslice; mobil: 724 204 702

www.farnostkraslice.estranky.cz email: fara.kraslice@seznam.cz

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2021 >>


Statistiky

Online: 6
Celkem: 319397
Měsíc: 3555
Den: 154