Farní list 2013 únor 03

Tel.číslo: 359 574 053 ŘKF          mobil: 724 204 702 PPF
Pořad bohoslužeb, setkání.
13.02. st – Popeleční středa 16:00 Rotava a 17:00 Kraslice DEN POSTU
Sděluji, že každou středu bude i nadále mše sv. v 16:00 ROTAVĚ (nebude pak v 17:15 v Kraslicích), každý pátek v 17:00 v KRASLICÍCH.
Rok Eucharistie
Eucharistie dokončuje uvedení do křesťanského života – křest (narození do rodiny Boží povýšením k důstojnosti královského kněžství), biřmování (hlouběji připodobňuje ke Kristu), účastí na eucharistii se podílí pokřtěný a biřmovaný na samotné oběti Pána. Náš Pán ji ustanovil při poslední večeři pro všechny časy, trvá tedy oběť kříže
+          +          +
Jak jistě víte, odešli nám na věčnost asi 22.12. pan Berthold Sandner,poslední žijící rodák v Kostelní.V pondělí 04.02.P.Alfons Sattler, rodák z Přebuzi, vždy s námi slavil po léta poutní mši sv. ke cti sv.Bartoloměje. Ať jim Pán otevře domov věčný!  Amen.
Tento článek jsem měl připravený pro říjnový FL, ale úraz mi v tom zabránil. Nyní ho otiskují, je stále aktuelní, pomozte vysvětlovat. PRAVDA osvobozuje! pf
Něco z korespondence vašeho faráře:
(kdo by nebyl zvědavý, co si tak asi píše s různými lidmi)
e-mail:    Dobrý den,v Počátkách máme krátce chalupu a tuto neděli jsme využili příležitostinavštívit otevřený kostel v Kostelní. Již z dálky je vidět, že je opraven. Avšak udržovaný hřbitov nás překvapil. Je vidět soustavná péče, což při stáří hrobů jeaž neuvěřitelná věc. Tuším, že většinu toho, co jsme viděli, financují sousedéza hranicemi, ale tady je vidět něco víc. Poděkujte prosím tomu, kdo o hřbitovpečuje a udržuje ho. S pozdravem Lubomír Cupal
Má odpověď: Dobrý den, jsem moc rád, že někdo vidí, co je skryté lidským očím. Několik slov  mi však dovolte připomenout, jinak by to nebyla celé pravda:
1.Hlavní z obou prostorů je KOSTEL. Bez něho by i hřbitov pozbýval smyslu (kdo z nás by chtěl bydlet v hrobě). Takže kostel je dům Boží, do kterého člověk za života chodí s tělem i duší. Duše po smrti jde k Pánu života i smrti - to je víra nejen křesťanů, ale hlavně i části Židů - farizeové věřili v posmrtný život, saduceové naopak nikoliv - a to byly 2 hlavní proudy inteligence našich Otců ve víře. Tělo pochováváme do země s vírou, že je Pán života i smrti VZKŘÍSÍ. Takže je to jen "přechodné". KOSTEL je pro někoho "jen budova", do které se chodí. KOSTEL je však i společenství živých věřících. My, Češi to máme rozdělené na dům a na společenství. Jiné národy však to mají spojené; dům i společenství nese stejný název: KIRCHE, CHURCH, ECCLESIA, CERKOV. Jak jistě cítíte, NELZE od sebe oddělovat budovu z kamenů, cihel a budovu z živých "kamenů" - bratří a sester- CÍRKEV. 2.Co se týká financování udržování jak kostela, tak hřbitova v Kostelní,  je výlučně dobrovolnou aktivitou rodáků z Německa. My na tyto aktivity prostředky nemáme (jako farnost Kraslická) - a proto jsme VDĚČNI za tuto pomoc. Otázkou zůstává, co bude, až tohle nebude... 3. Setkání v tomto kostele je zatím 2x za rok a to jen na čistě německé bohoslužby, což bylo VÝSLOVNÝM přáním zemřelého pana Franze Sandnera, který se zasloužil obrovskou měrou o zachování tohoto nejen pro něho milovaného místa. Na hřbitově se již léta nepohřbívá.   4. Během 20 let se o udržování hřbitova staral již vzpomenutý pan Sandner. Pracoval zde manuelně se svým přítelem Georgem i svou milovanou Sofi. Tihle všichni to dělali GRATIS, sami vkládali i své úspory do těchto aktivit. Přesně nevím, kdy se o hřbitov vzorně začal starat pan Rudolf Kühnl z Kraslic, který sem dojížděl sekat trávu, hrabat spadané listí, zalévat květiny na hrobech atd. Za tuto aktivitu byl placen přímo rodáky z konta, které mají v Klingenthalu. Nevím,kolik stála údržba hřbitova. Přesto je jistě spravedlivé vždy zůstat vděčný nejen panu Rudovi, jeho bratru Hanušovi, který zajišťoval nutnou vodu pro zalévání. Bohužel pan Rudolf  letos ze zdravotních důvodů nemůže dle vlastních slov tuto činnost vykonávat. Hledáme s pomocí Boží mladšího "obětavce", věřím, že se nám to podaří. 5. Bylo by určitě krásné, kdybychom mohli kostel i hřbitov navštěvovat i častěji od jara  po Dušičky. Rád přijedu třeba každou 3.sobotu v měsíci. Ozvěte se mi na mobil!