Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhý prázdninový FL 14

FARNÍ list kraslické farnosti srpen – 14

Mimořádné  AKCE v naší farnosti:

31.08.so – 11:00 Jindřichovice mše sv. s nedělní povinností

31.08.so – 14:00 pouť D/Č Lomnice

01.09.ne – 11:00 poutní mše sv. KOSTELNÍ

14.09.so – od 9:00 diecézní pouť v Teplé - klášteře (účast auty)

20.09.pá – 19:00 ekumena Schilbach

14.09.so – 17:00 Sněžná mše sv.

Od 17.09. do 27.09. mě zastupuje P. Petr Bauchner mobil: 608656556.

kirchberg-2.jpg

Letopočet na kostelní zdi sv. Jiljí v Kostelní

                                      21.srpna a listopadové výročí

Je smutné a s podivem, že se nikde v našem okolí nepřipomínají smutné události z okupace sovětskými a zde i východoněmeckými vojáky. Chtěli potlačit kontrarevoluci; nemuseli, žádná nebyla. Zbyla po nich jen hořkost a bolestné vzpomínky. Že bylo i pár mrtvých? To dnes už nikoho nezajímá – až na nás, kteří jsme tu dobu zažili na vlastní kůži. Na jednu stranu jsem rád, že se tu trapně nevzpomíná na třeba jen jednoho mrtvého, který ale skonal ne kulkou nebo po zranění zásahem tanku či vojenským vozidlem. Tak, jako v roce 1945 po osvobození Rudou armádou ve Zbiroze. Tam se celá léta dne 9. května vydával průvod soudruhů a milicionářů k pomníku padlého sovětského vojáka. Průvodu se říkalo: „Jdou k pitralonovému !“ Co za tím vězí? Ten voják se nestal obětí kontrarevolucionáře! Jak tedy padl? Inu, je to prosté: i sovětští vojáci mají rádi vodku. Blízko náměstí tehdy byla lékárna. Vtrhli tam a začali otevírat lahvičku po lahvičce. Dotyčný si všiml jedné (česky neuměl) byl v ní pitralon. Nezaváhal a láhev vyprázdnil. Sedl na kolo, které tam stálo, a jel z kopce ke své jednotce na náměstí. Tam ale nedojel, spadl z kola a zabil se. Jistě mu pomohl i ten pitralon. Je s podivem, že to soudruhům nevadilo, chodili uctít památku „Hrdiny“. To se ví, že propaganda dělala, co mohla. Pravda však zůstala pravdou i po 50ti letech. Blíží se ale jiné výročí – 30. po něžné revoluci. Díky Bohu, podařilo se nám alespoň trochu v Kraslicích na dvou místech připomenout za komunistů dscn1580--2-.jpgodstraněný Pomník padlých z 1. světové války: Pamětní desku se sochou Ježíše Krista u farní zdi a jména padlých po straně Krista Ukřižovaného v předsíni kostela Božího Těla. Ze stejného důvodu piety ke všem obětem psychického i tělesného násilí rudé totality, posvětíme 17.11.  malý pomník na rohu kraslické fary. Stával tu zděný pilíř od branky na farní zahradu. Na dřevěném kříži bez Krista každý najde kruh z ostnatého drátu, připomínající pracovní tábory Bytíz u Příbrami, náš Jáchymov atd. V neposlední řadě bude připomínkou i ostnatého drátu na hranicích, a to i směrem k bývalé DDR! Díky Bohu, že tohle je už minulostí. Ale čert nikdy nespí: hlasy vybízející k obdivu komunistické Číny, k Rusku, kde se bojí i demonstrací a k stále drzejším požadavkům KSČM v naší zemi. O těch, kteří rudou knížku vyměnili za jinou, ani nemluvě. Nezbývá, než se modlit za oběti, ale i za ty, kteří je konali.  pf

Naše opravy

Schodiště k faře a ke kostelu ve Stříbrné se do jedné poloviny rozebírá, schody jsou nově uloženy do betonovéhoschody-st-cele1.jpg lůžka. V příštím roce dojde i na druhou vrchní část. Po levé straně schodiště by nahoře měl stát zahradní domeček pro sněhovou frézu i sekačku na trávu (budou lehce přístupné). Jako podlaha poslouží dlažba BEST uložená na farní zahradě. Zůstala po položeném lemu kolem kostela. Nyní se nám hodí. Práci provádí firma Fr. Šebesty z Kraslic; je radost pozorovat, jak poctivě a krásně jmenovaný se svým pomocníkem vše dělají. Nátěr šindelové střechy kostela sv. Jiljí v Kostelní bude do pouti 1. září ukončen a faktura bude uhrazena i díky dotaci Města Kraslice. Věřím, že se podaří nátěr šindelové střechy poutní svatyně sv. Jakuba do konce roku. Ať se to panu Abrahámovi podaří! A co nás ještě tíží? Ptáci se dostali otvory ve vitrážích (olověných oken) jak do kostela v Kraslicích, ve Stříbrné i v Liboci. V Bublavě se do kostela ptáci dostali skrze mříž hlavního vchodu. Přes zimu se pokusíme nakoupit sítě. Ty pak použijeme u mříží. Oslovil jsem i firmu, která doplní chybějící skla ve vitrážích. Kolem opravy krovu kostela sv. Josefa v Kr. Lípě je jasno. Letos budou nahrazeny shnilé pozednice, námětky novými. Bednění bude z 3cm fošen. Přibitá břidlice bude pevnější; u prken hřeby nedržely. Aby do kostela nezatékalo, bude položena lepenka do 4m  podél pravé strany kostela. V roce 2020 přijde na řadu protější levá strana. Údajně je v daleko horším stavu než ta pravá! Inu, nejvyšší čas, že oprava začala.    

--------------------------------------------------------------------------------

Rotavský koncert: Ti, co si udělali čas, nelitovali! Nádherný zážitek, za který nutno poděkovat Spolku ROTAVAK. Naše farnost pomohla svým chrámem. Jana Rychterová (zpěv), spolu s Radimem (klávesy) a Michalem (housle) nádhernými baladami obohatili nejen páteční večer, ale i duše nás přítomných. Pro nás věřící, kteří jsme si lístek zakoupili, byl za poloviční cenu (100Kč). Přejme si, aby prostor chrámu „objevili“ posluchači i jindy. pf

---------------------------------------------------

Něco k současnému dění: U proroka Izaiáše se v 9. kapitole a 14. verši dočteme: „Stařec a vážený muž je hlava, prorok, který učí klamu, je ocas“. Že by Šmarda, tak často citovaný, znal Bibli? Proč ne. Chce být raději hlavou/starostou ve svém Novém Městě na Moravě, než ocasem=prorokem=ministrem v naší vládě! Navíc   v 9. verši čteme: “V pýše a nadutosti srdce říkají: Cihly se zřítily, ale budeme sta-vět z kvádrů, sykomory jsou podťaty, nahradíme je cedry!“ Té pýchy a nadutosti vidíme u „těch nahoře“ až moc! Cihly (nejsme to my?) - budou nahrazeny „kádry“. Tak tohle přece známe! Citovaná místa jsou z kapitoly nesoucí  název: Boží hněv proti království Izraele. Že by to byl trest boží, že máme takové lidi v čele národa? Vždy je šance, u Boha vždycky! Přiznat si chybu a začít znovu, nejlépe s ním!    Proto proste se mnou: Dej nám, Pane Bože, obstát v pokušení, vytrvat v soužení a děkovat ti ve štěstí: Vyslyš nás, Králi věčné slávy. Amen.

KONTAKT: ŘKF Kraslice, Kpt. Jaroše 321/2 Kraslice; mobil: 724 204 702

www.farnostkraslice.estranky.cz email: fara.kraslice@seznam.c

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2020 >>


Statistiky

Online: 5
Celkem: 281254
Měsíc: 4723
Den: 196