Kostel Bublava

BUBLAVA

Německy: SCHWADERBACH

Titul kostela: Nanebevzetí Panny Marie

Stručný popis historie kostela Nanebevzetí Panny Marie – Bublava.

Nutnost stavby vlastního kostela pro obce Bublavu a Stříbrnou stále sílila. Již v roce 1844 se obě obce chtěli společně podílet na realizaci tohoto záměru na obecní hranici, aby byl z obou stran přístupný. Pro neustálé neshody ohledně výběru vhodného místa se nakonec obec Bublava rozhodla pro samostatné řešení a postavit kostel z vlastních prostředků a vlastními silami. A tak 15.08.1883 mohl být chrám ke cti Panny Marie Nanebevzaté posvěcen. Vlastní farnost vyčleněná z farnosti Kraslice vznikla až 1908. V roce 2004 pak výnosem plzeňského biskupa byla tato farnost opět sloučena s farností Kraslice.

Kostel je dominantou obce, stojí v jejím středu. Jeho strohý venkovní vzhled byl počátkem třicátých let minulého století vyzdoben překrásnými vitrážemi (4 + 4 v lodi a 3 v kněžišti). Ani vnitřní krásná výzdoba se nemůže měřit s jinými architektonicky vzácnými svatyněmi v karlovarském kraji, přesto je nádherným dokladem zápalu a smyslu pro oběť všech obyvatel obce Bublava. Je přirozeným centrem každoročního setkání bývalých rodáků s těmi, kteří zde dnes bydlí a kteří převzali svou zodpovědnost za tento svatostánek.